Wykorzystanie laserów w stomatologii

Dzisiejsze lasery stomatologiczne mają mocno zróżnicowane zastosowanie oraz niemało zalet, które łatwo dostrzec. Coraz rzadziej można już natknąć się na dentystę nie posiadającego chociaż jednego modelu lasera z licznych dostępnych na rynku. Na pożyteczność ich użycia wpływa zapewne szansa określania licznych podstawowych ustawień takich jak poziom i gęstość energii, moc promieniowania, szerokość wiązki lub czas jego działania.

Gabinet dentystyczny, fotel

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Laser stomatologiczny posiada wiele zalet i w wielu sytuacjach ma istotną przewagę nad zwykłymi metodami. Dzięki niemu pacjent nie cierpi z bólu podczas dodatkowo szybszego zabiegu co zauważalnie zmniejsza dyskomfort z nim związany. Rany powstałe przy wykorzystaniu laserów są mniejsze, szybciej się goją, nie powodują powstawania blizn i nie wymagają dalszej korekty. W efekcie zabiegu laserami pacjent nie musi się obawiać o niebezpieczne powikłania. Brak krwi podczas zabiegu sprawia, że stomatolog (kliknij) może korzystać z lepszego pola widzenia a co za tym idzie może wykonywać trafniejsze ruchy.

Mały Pacjent u dentysty

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Wyjątkowym rodzajem lasera stomatologicznego jest laser diodowy, który znalazł zastosowanie w diagnostyce próchnicy. Do tego czasu jedynym wyjściem było bazowanie na dobrym rozpoznaniu dentysty lub diagnostyka radiologiczna, z której nie można korzystać zbyt często. W tej chwili, dzięki laserom jesteśmy w stanie bezinwazyjnie i błyskawicznie znaleźć nawet bardzo małe chore fragmenty zęba wcześniej niemożliwe do znalezienia. Poprzez podświetlenie ich stomatolog potrafi wskazać nie tylko położenie, ale też głębokość próchnicy – popularny serwis.

Nowe metody wykorzystywane w pracy stomatologa związane z obsługą laserów powodują wzmożone zainteresowanie szkoleniami na ten temat. Kursy stomatologiczne z wykorzystania laserów na co dzień w stomatologii są coraz popularniejsze i bez problemu można znaleźć jakiś w swojej okolicy.