W jaki sposób zatroszczyć się o zęby? Kilka rad

Stan uzębienia jest jednym z ważnych czynników przesądzających o naszym wyglądzie jak też o zdrowiu całego ciała. Jak dbać o zęby, by były zdrowe i służyły nam przez całe nasze życie? Co uczynić, aby cieszyć się zdrowym uśmiechem?

Przeciwdziałanie próchnicy jak też innym chorobom zębów polega zawsze na tym samym, najważniejszą rolę gra tu codzienna higiena uzębienia. Ważne jest także zmniejszenie konsumpcji wyrobów zawierających cukier, bowiem jest on

dentysta

Autor: Britt Reints
Źródło: http://www.flickr.com

kluczowym pożywieniem bakterii próchnicotwórczych. Powszednim oraz znanym od dawien zabiegiem jest oczyszczanie zębów szczoteczką oraz pastą przez w przybliżeniu 3 minuty – co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej każdorazowo po posiłkach. Możemy użyć szczoteczki elektrycznej czy manualnej, wybór należy do nas. Stomatolodzy twierdzą, iż każda z nich bardzo dobrze spełnia swe zadanie, jeśli tylko szczotkujemy zęby odpowiednio długo i robimy to skrupulatnie.

Wyróżniamy 3 rodzaje szczoteczek o rozmaitej twardości włosia: miękkie – przeznaczone w szczególności dla tych, którzy mają wrażliwe dziąsła, czasem krwawiące w czasie mycia, średniotwarde – szczoteczki o takim włosiu musi używać większość osób, umożliwiają dobrze wyszczotkować zęby oraz chronić dziąsła, twarde – rzadko polecane, stosowne są dla osób o odpornych dziąsłach, szczególnie narażonych na odkładanie się kamienia nazębnego. Szczoteczkę najlepiej wymienić co trzy miesiące, gdyż po tym czasie traci ona swe pierwotne właściwości, włosie odkształca się.

Mnogie bakterie wespół z cząsteczkami pokarmu zbierają się również na języku i tworzą osad, który należy wyeliminować. Do oczyszczania języka służą szczególne szczoteczki.

dentysta

Autor: Army Medicine
Źródło: http://www.flickr.com

Również poniektóre szczotki do zębów miewają na główce dodatkową powierzchnię czyszczącą, jaka przeznaczona jest właśnie do tego celu. Przy nazbyt mocnym i nieodpowiednim szczotkowaniu mogą powstać ubytki klinowe. Są to ubytki niepróchnicowe. Szczoteczka nie oczyści gruntownie wszystkich przestrzeni międzyzębowych, zwłaszcza, jeśli zęby znajdują się bardzo blisko siebie. Do takich zadań służy nitka dentystyczna, nierzadko fluorowana, jakiej używamy przed bądź po szczotkowaniu zębów. Każdą przestrzeń międzyzębową musimy czyścić nieużywaną częścią nici, aby nie przenosić mikroorganizmów w następne miejsca.

Prócz indywidualnego dbania o higienę zębów, przynajmniej dwa razy w roku warto odwiedzić dentystę. W tym celu możemy wbić w wyszukiwarkę na przykład: szczegóły.