Potrzebny lekarz?

Kobieta u lekarza

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Razem z polepszeniem warunków życia w Polsce rosną zarazem wymagania Polaków. Widoczne jest to również w sytuacjach innych od zakupów porządniejszych jakościowo produktów lub zwracaniu większej uwagi na jakość usług.

Wymagamy także lepszego poziomu usług dostarczanych przez instytucje państwowe, w tym głównie opiekę zdrowotną. Jednak skąd wziąć potrzebne informacje i z czym porównać nasze doświadczenia?

Na ocenę jakości usługi oddziałuje wiele czynników, z których część jest zdecydowanie subiektywna. Każdy trochę w inny sposób odczytuje zachowanie drugiej osoby, ma inne oczekiwania odnośnie efektów czy przebiegu leczenia. Różnice w interpretacji elementów usługi jaką jest leczenie powodują, że bardzo trudno jednoznacznie ją ocenić. Przydatne są możliwe do obiektywnej oceny elementy jak wykształcenie doktora czy skuteczność w orzekaniu rodzaju choroby i dobieraniu terapii. Idealne byłoby zdobycie zarówno wyników oceny obiektywnej jak i indywidualnych opinii pacjentów, ale skąd je wziąć?.

Kiedyś najważniejszym źródłem wiedzy o poziomie opieki zdrowotnej w określonym miejscu byli znajomi. Łatwo było zdobyć komentarz na przykład od cioci z Krakowa: „Jeśli potrzebny Ci ginekolog z Warszawy jest jedynym miastem, w którym można go szukać!”. Niemniej takich danych z najbliższego otoczenia było niewiele i co gorsze nierzadko okazywały się bardzo zróżnicowane.

Problem ten zmniejszył się, gdy przy próbach znalezienia najlepszych ofert skierowaliśmy zainteresowanie w stronę Internetu. Wystarczyło wpisać w okienko wyszukiwarki hasło „ ginekolog Warszawa” i momentalnie otrzymywaliśmy znaczne ilości powiązanych wyników. Tu również napotkaliśmy znaczący problem – zbyt duża ilość informacji. Sprawdzenie licznych stron z paroma opiniami na każdej wymagałoby mnóstwa czasu i byłoby raczej trudne.

Jak wiadomo „potrzeba matką wynalazku” i tak z czasem utworzono internetowe rankingi lekarzy. Szukając np. „ginekolog Wrocław” mamy szansę znaleźć jeden ze wspomnianych rankingów, które w klarowny sposób prezentują średnią ocenę wielu pacjentów oraz ich prywatne opinie na temat określonego lekarza. W tych najlepszych rankingach można znaleźć nie tylko całościowe oceny, ale też za określone elementy tworzące wizytę lub przebieg leczenia. Opcja wyszukiwania między innymi zgodnie ze specjalizacją bądź lokalizacją jest także wyjątkowo wygodna.

Wiemy już gdzie szukać informacji na temat rzeczywistej jakości poszukiwanych przez nas usług (bo przecież podobne rankingi powstają również dla innych usługodawców). Pozostaje mieć nadzieję, że popularność jaką dają najwyższe miejsca zajmowane w rankingach wpłynie pozytywnie na poprawę jakości pozostałych ofert.

Dodatkowe informacje i przykład rankingu mogą Państwo znaleźć na stronie Rankinglekarzy.pl.