Na co zwrócić uwagę Plan treningowy – istotne elementy

sport

Autor: Materiały prasowe
Źródło: Sport-shop.pl
Każdy, kto kiedykolwiek trenował kulturystykę pamięta, że prawidłowy plan treningowy to absolutna podstawa.

Określenie celów treningu, zarówno krótkoterminowych, jak i długoterminowych oraz wybór odpowiednich ćwiczeń, ich specyfikacji i obciążenia pozwala na zoptymalizowanie efektów treningu ,a także umożliwia ocenę postępów.

Jak w przypadku większości dyscyplin sportowych, również w kulturystyce, trening musi być podzielony na etapy, w granicach których osiągane będą wyznaczone cele, np. zwiększanie masy mięśni czy poprawianie siły. Zdefiniowanie celów warunkuje specyfikację treningu, to znaczy dobór środków poprzez które chcemy je zrealizować. Na przywołaną konfigurację składają się takie elementy jak:

– liczba sesji w ujęciu tygodniowym,

– kolejność w jakiej mają być realizowane ćwiczenia,

– wykorzystane obciążenie,

– liczba serii wykonywanych w trakcie jednego ćwiczenia,

– liczba powtórzeń składających się na pojedynczą serię,

– długość odpoczynku między następnymi seriami i ćwiczeniami.

siłownia

Autor: iStock.com
Źródło: iStock.com

Prawidłowe zbilansowanie treningu , a także jego ciągła realizacja stanowią bardzo istotne elementy, dlatego, że warunkują równomierny rozkład obciążenia treningowego na ćwiczone grupy mięśniowe oraz przeciwdziałają przeciążeniu pojedynczego zespołu mięśni. Równie istotnym elementem jest dopasowanie treningu do własnych możliwości. Nie każdy organizm odpowiada tak samo na bodźce treningowe, co powoduje rozbieżności w osiąganych efektach, a może także skutkować przetrenowaniem, a w niektórych przypadkach kontuzją.

Ułożenie optymalnego planu treningowego może okazać się za trudne, zwłaszcza w przypadku osoby początkującej. W tej sytuacji, możemy poprosić o pomoc trenera albo zlecić ułożenie planu firmie, która zawodowo tworzy plany treningowe. Dzięki temu nasz trening będzie prawidłowo zaplanowany a nam nie zostaje nic innego jak przystąpić do jego realizacji.