Który rower dla Ciebie?

Jeżdżenie rowerem to sport zdobywający coraz więcej fanów. Pedałując prosto przed siebie nie tylko zdobywamy piękną oraz smukłą sylwetkę i zwiększamy masę mięśniową. Rezygnując z innych form transportu nie zanieczyszczamy w dodatku środowiska. Zalety bez wątpienia są warte podkreślenia jednak uwagę musimy w pierwszej kolejności skupić na najważniejszym elemencie omawianego sportu – rowerze. Jaki więc rodzaj powinniśmy wybrać?

Zakup roweru nie jest taki prosty jak na początku byśmy mogli pomyśleć. Od tego po jakim terenie będziemy jeździć zależą elementy tworzące nasz dwukołowiec. Warto odwiedzić niejeden sklep rowerowy, porozmawiać z paroma sprzedawcami i poczytać na temat rowerów. Różne konstrukcje, hamulce czy położenie kierownicy w innych modelach dostarczą całkiem odmiennych doświadczeń i wrażeń z jazdy. Istotne jest, by trafnie dobrać rowery górskie, miejskie czy użytkowe. W wyniku tego jazda dostarczy dużego zadowolenia.

Przede wszystkim warto przedstawić dwa zasadnicze modele – rowery miejskie i rowery górskie. Rowery miejskie, czy inaczej „holender” umożliwiają wygodną jazdę w ruchu miejskim. Ważnymi elementami są wyżej umieszczona, giętka kierownica, szersze i wygodniejsze siodełko ułatwiające jazdę w pozycji wyprostowanej i lepszą widoczność, odpowiednie oświetlenie i przepisowe oklejenie znakami ostrzegawczymi oraz błotniki zabezpieczające przed zabrudzeniem w ciągu jazdy. Niejednokrotnie uzupełnione są bagażnikiem i łańcuchem zabezpieczającym od kradzieży. Raczej również rower miejski nie jest uzupełniany w przerzutki, które na równym terenie będą nieistotne.

Z miasta jedziemy w góry a z nami bierzemy rowery górskie czyli rowery MTB (od Mountain Bike). Rowery MTB bardzo szybko osiągnęły dużą popularność, której już nie straciły. Jak łatwo wywnioskować z nazwy zaprojektowano je do jazdy terenowej, np. w górach. Wyróżnia je przede wszystkim nieduża, dodatkowo wspierana rama, mocna, ale niezbyt ciężka konstrukcja i odpowiednie hamulce.

Dla ciekawostki wspomnieć można rowery poziome, których konstrukcja powoduje, że jadący mają szansę rozpędzić się do bardzo dużych jak na rower szybkości. Pomijając powyższą zaletę mają one niestety wiele wad, które mały przyrost zainteresowania. Nade wszystko potrzebują one gładkiej nawierzchni, niełatwo jedzie się na nich pod górę a rowerzysta ma zbyt ograniczone pole widzenia.

Nie pozostaje zatem nic innego jak odwiedzić sklep rowerowy a w nim perfekcyjnie dobrany dla siebie rower i zamknąć auto w garażu.