Kogo może dotykać dolegliwość pod nazwą AMD oraz czy można ją wyleczyć?

Zwyrodnienie plamki żółtej, zatem Age Related Macular Degeneration jest stosunkowo popularną dolegliwością, na którą formalnie choruje ok. 1,2 mln osób, przy czym faktyczna ilość jest znacznie większa.

Jest tak z tego powodu, że znaczna ilość ludzi nawet nie jest świadoma dolegliwości.
Wiąże się to z początkowym przebiegiem tego zwyrodnienia, gdyż zazwyczaj dolegliwość atakuje na początku tylko jedno oko, z kolei drugie przejmuje jego rolę. Zgodnie z angielską nazwą choroby, dotyczy ona przeważnie ludzi w podeszłym wieku, jednak mogłaby pokazać się także u pięćdziesięciolatków. Niestety istnieje dużo źródeł, które powiększają ryzyko wystąpienia takiej dolegliwości. Zaliczają się do nich palenie tytoniu, częste opalanie się czy też niewystarczająca ochrona przed oddziaływaniem słońca. Niestety obecnie leczenie zwyrodnienia plamki żółtej nie jest wykonalne. Jest to niezwykle poważna i długotrwała choroba, której postęp można by jednak spowolnić czy nawet zatrzymać.
sok

Autor: Bromford
Źródło: http://www.flickr.com
Można też skorygować ostrość widzenia, jednak wyłącznie na pewien okres czasu. Istnieją 2 formy takiej dolegliwości: mokra oraz sucha. Tej drugiej nie można by leczyć, więc przepisuje się jedynie utrzymywanie zdrowego stylu życia. Wskazane jest także zażywanie środków zawierających luteinę, przeciwutleniacze czy też kwasy omega-3 oraz minerały (cynk, selen). Mogłyby one zahamować rozwój choroby. Ponadto według części pacjentów polepsza się także ostrość wzroku. Niestety nie wszystkie te środki funkcjonują tak samo skutecznie, dlatego też dobrze jest zasięgać porady okulisty.

Formę mokrą AMD można by leczyć przez wstrzykiwanie w gałkę oczna specjalnych preparatów. Niszczą one patologiczne naczynia krwionośne. Mogą także spowodować wchłanianie się m.in. wylewów.