Kiedy przeprowadza się artroskopię kolana?

Artroskopia kolana jest to niewiele inwazyjna metoda oceny oraz terapii schorzeń stawów kolanowych. Polega ona na wprowadzeniu do kolana poprzez centymetrowy dostęp kamery, obejrzeniu wszystkich części stawu kolanowego. Poprzez dalszy centymetrowy dostęp wprowadza się narzędzia artroskopowe zamiarem naprawy defektów wewnątrz stawowych. Po zrealizowanym zabiegu kolano nie wymaga usztywnienia, na 7 dni pozostają dwa szwy. Zabieg trwa statystycznie do pół godziny.

kolano - zdjęcie rentgenowskie

Autor: Lena
Źródło: http://www.flickr.com
Najczęściej realizowany jest w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu chory nie wymaga pobytu w szpitalu, po paru godzinach może być wypisany do domu. Kiedy przeprowadza się artroskopię ? Artroskopię kolana przeważnie wykonuje się po urazach stawu kolanowego (uszkodzenie więzadeł krzyżowych, w złamaniach kostno-chrzęstnych), w wypadku przeciągłych dolegliwości kolana (liczne wysięki stawu kolanowego, choroby chrząstki stawowej, schorzenia błony maziowej), zamiarem terapii stanu zapalnego kolana, zamiarem usuwania ciał wolnych kolana. Które badania powinny być zrealizowane przed kwalifikacją do artroskopii kolana?

W dużej liczbie przypadków starczy badanie kliniczne specjalisty ortopedy, w przypadku wątpliwości diagnostycznych przeprowadza się rezonans magnetyczny, usg (tunelowe, porównawcze) zależnie od typu niedyspozycji. Czego można dokonać w trakcie artroskopii w kolanie? W czasie artroskopii kolana można: doszyć czy usunąć uszkodzoną łąkotkę, wygładzić chrząstki stawowe, usunąć ciała wolne ze stawu, wyeliminować przerost otoczki maziowej, wykluczyć fałdy błony maziowej, zrealizować rekonstrukcję więzadła krzyżowego , wypłukać staw kolanowy (najczęściej w stanach zapalnych).

Czy wszelakie schorzenia stawów kolanowych można kurować artroskopowo? Odpowiedź brzmi – nie. Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe potrzebują endoprotezoplastyki. Jaka jest przewaga artroskopii kolana nad zabiegiem z „otwarciem ” kolana? Po artroskopii stawu kolanowego jest o wiele mniej powikłań, o wiele krótszy okres terapii, leczenia a także powrotu do pracy, o wiele mniejsze szramy pooperacyjne (prawie niedostrzegalne). Pacjent nie musi leżeć w szpitalu, po kilku godzinach od zabiegu wychodzi do domu. W jaki sposób odnaleźć dobre szpitale przeprowadzające tego typu zabiegi? Nic trudnego, wystarczy w wyszukiwarce wbić zwrot: artroskopia Wrocław.