Jakie wymogi powinien spełniać każdy gabinet lekarski? Jakie są główne wytyczne?

Pomieszczenia, które przeznacza się na gabinet lekarza, jak i takie służące ogólnie do opieki lekarskiej powinny spełniać surowe wymagania sanitarne, ale także lokalowe. Za sprawą ich specyfiki i przeznaczenia, muszą odznaczać się zdecydowanie najwyższym poziomem jeśli chodzi o higienę. Najważniejsze wymagania dla tego typu budynków użytkowych, które są z przeznaczeniem na gabinety funkcjonujące w ramach NZOZ umieszczone są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006 roku jeśli chodzi o wymagania, jakim powinny odpowiadać pod względem wyposażenia jak i sanitarnym różnorodne pomieszczenia i urządzenia zakładu świadczącego opiekę zdrowotną.

lekarz

Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com
Nie znajdziemy tam konkretnych regulacji odnośnie różnego rodzaju urządzeń, na przykład aparatura medyczna, gdyż to jest głównie w zakresie każdej kliniki. Gabinety prywatnej służby zdrowia także maja swoje wytyczne, znajdziemy je w rozporządzeniu Ministra Zdrowia pod dniem 09 marca 2000 roku, w sprawie wymagań, jakim muszą podlegać pomieszczenia, sprzęty medyczne oraz urządzenia, przykładowo elektroencefalograf (sprawdź co to elektroencefalografia).

Wszystkie one podlegają wykonywaniu indywidualnej służby lekarskiej, więc są niezwykle ważne. Jest masę wymagań dla określonych gabinetów opieki zdrowotnej. Przede wszystkim więc podłogi muszą być zrobione z materiałów, które pozwalają na dokładne czyszczenie jak również dezynfekcję, natomiast połączenie miedzy ścianami i podłogą musi pozostać szczelne. Ściany w pomieszczeniach, jakie potrzebują częstej dezynfekcji muszą być w całości pokryte materiałem, który pozwala na łatwe czyszczenie, a miejsca wokół zlewów oraz umywalek trzeba zabezpieczyć przed zawilgoceniem odpowiednim wykończeniem.

Sprzęty, jakie gwarantują ochronę przed nadmiernym słońce muszą być wykonane oraz zainstalowane tak, by łatwo było je czyścić. W pomieszczeniach muszą znajdować się stanowiska do przeprowadzania zabiegów oraz przygotowywania urządzeń, zaś każdy gabinet musi posiadać umywalkę z bieżącą, ciepłą wodą. Każdy sprzęt w gabinecie, w większym i mniejszym stopniu skomplikowany, jak lampa z lupą () powinien być zachowany w idealnej czystości. Ma to bowiem wpływ na zdrowie osób odwiedzających takie miejsca.