Jak sobie radzić z jąkaniem?

Jąkanie to choroba, z którą w naszym kraju walczy około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można skutecznie leczyć należy zwrócić uwagę na odpowiednią opiekę dziecka lub dorosłego z tym problemem. Rodzina i przyjaciele powinni wiedzieć z czego jąkanie wynika, jak wygląda leczenie i gdzie można znaleźć pomoc.

PrzyczynyJednym z powodów jąkania jest tzw. jąkanie rozwojowe powiązane z naturalną niepłynnością w wymowie małego dziecka. Stara się ono wtedy oddać słowami swoje emocje szybciej niż umie. Czynnikami pogłębiającymi jąkanie mogą być także dysfunkcje neurologiczne. Przyczyna jąkania może też tkwić w czynnikach środowiskowych jak wydarzenia mocno stresujące w młodości (np. zawstydzające wydarzenie) czy niewłaściwe reagowanie na problemem niepłynności fizjologicznej. Częste upominanie dziecka czy kończenie za dziecko słów może być przyczyną pogłębienia jąkania.

PomocJeżeli spostrzeżemy u dziecka problemy z wysławianiem, w szczególności, gdy wiążą się one z emocjonalnym zachowaniem dziecka, należy poprosić o pomoc specjalistę. Logopeda lub neurologopeda z dużym doświadczeniem bez wątpienia będzie bezcennym wsparciem i źródłem wiedzy. Pomoże on poznać przyczyny problemu w konkretnym przypadku, a co ważniejsze przedstawi metody leczenia. Terapia jąkania w większości przypadków pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty.

LeczenieMożna wymienić wiele sposobów terapii jąkania. Najbardziej rozpowszechnione metody klasyczne włączają takie czynności jak praca nad identyfikacją i likwidacją przyczyn lęku, ćwiczenia rozluźniające, ćwiczenia panowania nad wymową przy zastosowaniu pauz czy wyśpiewywania. Dającą dobre wyniki metodą jest odrobinę dyskusyjna metoda Trwałej Normalizacji Mowy Lilii Ariutiunian. Polega ona na uregulowaniu sposobu mówienia przez wykorzystanie ręki dominującej i pokonywaniu lęków.

Bez względu na opiekę lekarską oraz metody leczenia wyjątkowo istotne jest odpowiednie wsparcie ze strony otoczenia pacjenta. rodzina i znajomi powinni mówić bez zmian, słuchać uważnie i mieć dużo cierpliwości dla osoby z problemem jąkania.

Jeśli potrzebujesz pomocy zobacz stronę

Źródło: Szerszeńska