Czym powinniśmy popijać leki, aby nie sprawić sobie kłopotów? Czego należy unikać?

Tabletki, kapsułki, pastylki – kto z nas ich nie brał? Okazuje się, że sposób, w jaki bierzemy medykamenty ma duże znaczenie. Najkorzystniejsza dla nas jest po prostu woda i to nią zapijamy łykane medykamenty. W jaki sposób w takim razie nie powinno się popijać leków?

Leki

Autor: Oona Räisänen
Źródło: http://www.flickr.com
Przyszła pora na przyjęcie tabletek, a pod ręką mamy jedynie herbatę. Pomyślmy chwilę i przynieśmy sobie po wodę. Ani kawa, ani herbata nie nadają się do popijania lekarstw. Kofeina ma szansę nasilać funkcjonowanie medykamentu i charakteryzować się zbiorem działań niepożądanych. Należy pamiętać, by leki (nie ważne czy są to leki na leki na niestrawność czy na grypę, przyjmować we właściwym przedziale czasu od wypitej filiżanki kawy lub herbaty i tego typu napojów nie można wypijać bezpośrednio po zażyciu lekarstw.

Sok grejpfrutowy jest szczególnie szkodliwy dla osób, które dawkują leki na nadciśnienie i zapijają tabletki właśnie tym sokiem. Skutek? Funkcjonowanie tabletek zyskuje na sile co jest związane z powikłaniami, przykładowo możemy czuć zastraszające obniżenie ciśnienia i zawroty głowy.

Na liście niedozwolonych płynów do popijania leków jest mleko. Środki zażywane z mlekiem mają zmniejszone działanie lecznicze albo mogą nie zadziałać w ogóle! A więc mlekiem, kefirem ani jogurtem nie nie można popijać lekarstw, ponieważ możemy sobie zaszkodzić także gdy mamy zapalenie pęcherza moczowego

Na liście zakazanych płynów do zażywania lekarstw znajdują się również herbatki ziołowe, napoje typu cola i alkohol. Ten ostatni jest szczególnie niebezpieczny w połączeniu z lekarstwami na sen i uspokajającymi. Pamiętajmy, że alkohol jest obecny w naszym organizmie jeszcze długo po wypiciu. Warto więc zachowywać czasowy odstęp, by nie doszło do niepotrzebnej i niekiedy zgubnej w skutkach współdziałania medykamentów z alkoholem.

To bardzo ważne, więc trzeba o tym nie zapominać, że leki to nie witaminy i suplementy, więc mieszanie ich z rozmaitymi płynami może przynieść bardzo niepożądane skutki. Nie testujmy więc tylko tarajmy się uniknąć niepożądanych płynów. Faktem jest przecież wystarczy przestrzegać normalnych podstaw, by nie narobić sobie niepotrzebnych kłopotów.Więcej informacji zdobędziesz pod linkiem