Chirurgiczne usuwanie uszkodzeń wzroku- czyli laserowa korekcja

Chirurgia wad wzroku tworzy taki stanu wzroku, w którym pacjent może funkcjonować bez okularów i soczewek kontaktowych. Laserowa korekcja wad wzroku jest uważana za najbardziej bezpieczną i prowadzi do całkowitą usunięcie wad wzroku. Jest to zabieg krótki i nie powodujący bólu. Na co wato zwrócić uwagę nie wszystkie wady wzroku mogą być leczone za pośrednictwem lasera.

badanie wzroku

Autor: Aaron Benitez
Źródło: http://www.flickr.com
Przeprowadzajączabieg laserowy na oczy, wykorzystuje się lasera excimerowego. Pozwala on na korekcję wzroku, a ściślej mówiąc krzywizny rogówki. Cały zabieg jest komputerowo kontrolowany. Wiązka promieniowania ultrafioletowego rozrywa połączenia pomiędzy molekułami w tkance, eliminując mikroskopijne warstwy rogówki. Laserowa korekta wzroku jest uważana za jedną z dających najlepsze efekty. Oprócz poprawy jakości wzroku stwarza szanse na takie zabiegi jak, laserowa korekcja astygmatyzmu.

Mimo to na ich powodzenie oddziałuje budowa anatomiczna oka. Zabiegi te nie eliminują starczowzroczności (presbiopii), która jest związana z utratą elastyczności soczewki. Z upływem czasu oko ludzkie traci możliwość odpowiedniego widzenia zarówno z daleka, jak i z bliska. Laserowa korekcja wzroku nie powinna być robiona u osób mających mniej niż 20 lat, ponieważ, że u takich osób wada wzroku nie jest jeszcze całkowicieustabilizowana (zabiegi laserowe na oczy).

Laserowej korekcji wzroku nie zaleca się tym, którzy mają powyżej 65 lat. oraz osobom chorym na jaskrę, zaćmę, stany zapalne oka, choroby dermatologiczne, immunologiczne, endokrynologiczne, a także osobom z wszczepionym rozrusznikiem serca oraz kobietom w ciąży. Ponadto zabieg uniemożliwiają problemy z siatkówką, zmiany i zwyrodnienia ze skłonnościami do jej odwarstwiania. W chwili gdy rogówka jest trwale uszkodzona, czyli pokrywają ją blizny, tak samo nie można przystąpić do zabiegu.

optyk

Autor: Lu Dabrowski
Źródło: http://www.flickr.com
Metoda laserowej korekcji oczu przeciwwskazana jest także u osób zajmujących się sportem kontaktowym, ze względu na to, że mogłoby dojść do przesunięcia klapki soczewki. W chwili gdy objawiającą siępostępująca chorobą oczu jest stożek rogówki, operacja laserowa oczu nie jest wskazana. Laserowa korekcja wzroku pozwala jednak na skuteczne leczenie astygmatyzmu, nadwzroczności czy krótkowzroczności. Jest to wspaniałe posunięcie w dziedzinie techniki medycznej, co pozwala na mocną poprawę jakości naszego życia.